
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4-40 H2 3 Flute HSSE-V Plug Chamfer Straight Flute Hand Tap - L913
- Item Code: 64424
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
High Performance
Features
Back To Top- Premium HSSE-V Substrate For Improved Performance
- Bright Finish Standard Hand Tap
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | None |
|---|---|
| Series | L913 |
| Overall Length | 1-7/8" |
| Thread Length | 9/16" |
| Helix Direction | RH |
| Material | HSSE-V |
| Cut Direction | RH |
| Number of Flutes | 3 |
| Size-Pitch | 4-40 |
| Tap Type | Plug |
| Limit | H2 |
| Brand | Nachi America |
| Flute Type | Straight |
| Performance Grade | High Performance |
| Shank Diameter | .1410" |