
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5-40 H1 3 Flute HSSE-V Plug Chamfer Straight Flute Hand Tap - L913
- Item Code: 64433
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
High Performance
Features
Back To Top- Premium HSSE-V Substrate For Improved Performance
- Bright Finish Standard Hand Tap
Tech Specs
Back To Top| Tap Type | Plug |
|---|---|
| Limit | H1 |
| Performance Grade | High Performance |
| Material | HSSE-V |
| Size-Pitch | 5-40 |
| Thread Length | 5/8" |
| Brand | Nachi America |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length | 1-15/16" |
| Coating/Finish | None |
| Cut Direction | RH |
| Series | L913 |
| Helix Direction | RH |
| Flute Type | Straight |
| Shank Diameter | .1410" |