
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
36 Inch (91 cm) W x 72 Inch (183 cm) L Downdraft Sanding Table, 220 V, 1 Phase, 50 Hz
- Item Code: 64492
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Rhino Linings coated tabletop surface is durable and anti-slip. Two handy storage compartments for tools and accessories. 5" (127 mm) dia. casters allow easy maneuverability of table.
Features
Back To Top- Eliminate airborne dust and contaminants while sanding. Working Area of 36" (91 cm) W x 72" (183 cm) L.
- Ideal for use with vacuum-ready or non-vacuum tools. Dual filtration accepts 1-micron pleated paper filters: 20" (508 mm) W x 25" (635 mm) L. Includes three filters.
- Two convenient dust-tight electric outlets. Power source: One heavy duty electric motor, 1.0 hp (746 W). Electric capacity: 220 Volt, Single Phase, 50 Hz.
- Each model includes one pre-filter blanket. Two paper filters to choose from: 20" (508 mm) W x 25" (635 mm) L x 2" (51 mm) thick 64671 Standard Paper Air Filter. 64672 UL-Rated Class I Non-Flammable Air Filter
Tech Specs
Back To Top| Voltage - Frequency | 220 - 50 Hz |
|---|---|
| Working Area Size W x L | 36" (91 cm) x 72" (183 cm) |
| Electric Motor hp (W) | 1 (746) |
| Height Inch (cm) | 36" (91) |
| Phase | 1 |
| Vacuum Suction | 3,000 (84,960) |
| Brand | Dynabrade |
| Number of Filters | 3 |
| Filter Rating | 1 micron |
| Pleated Paper Filter Size W x L | 20" (508) x 25" (635) |