
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
33 Inch (84 cm) W x 41 Inch (104 cm) L Downdraft Sanding Table, 220 V, 1 Phase, 50 Hz
- Item Code: 64493
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Rhino Linings coated tabletop surface is durable and anti-slip. Two handy storage compartments for tools and accessories. 5" (127 mm) dia. casters allow easy maneuverability of table.
Features
Back To Top- Eliminate airborne dust and contaminants while sanding. Working Area of 33" (84 cm) W x 41" (104 cm) L.
- Ideal for use with vacuum-ready or non-vacuum tools. Dual filtration - accepts 1-micron pleated paper filters: 20" (508 mm) W x 25" (635 mm) L. Includes two filters.
- Two convenient dust-tight electric outlets. Power source: One heavy duty electric motor, 1.0 hp (746). Electric capacity: 220 Volt, 1 Phase, 50 Hz.
- Each model includes one pre-filter blanket. Two paper filters to choose from: 20" (508 mm) W x 25" (635 mm) L x 2" (51 mm) thick 64671 Standard Paper Air Filter. 64672 UL-Rated Class I Non-Flammable Air Filter
Tech Specs
Back To Top| Pleated Paper Filter Size W x L | 20" (508) x 25" (635) |
|---|---|
| Number of Filters | 2 |
| Brand | Dynabrade |
| Filter Rating | 1 micron |
| Phase | 1 |
| Working Area Size W x L | 33" (84) x 41" (104) |
| Voltage - Frequency | 220 - 50 Hz |
| Vacuum Suction | 3,000 (84,960) |
| Electric Motor hp (W) | 1 (746) |
| Height Inch (cm) | 36" (91) |