
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8-32 H2 4 Flute HSSE-V Taper Chamfer Straight Flute Hand Tap - L913
- Item Code: 64495
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
High Performance
Features
Back To Top- Premium HSSE-V Substrate For Improved Performance
- Bright Finish Standard Hand Tap
Tech Specs
Back To Top| Brand | Nachi America |
|---|---|
| Overall Length | 2-1/8" |
| Performance Grade | High Performance |
| Size-Pitch | 8-32 |
| Flute Type | Straight |
| Tap Type | Taper |
| Thread Length | 3/4" |
| Coating/Finish | None |
| Helix Direction | RH |
| Cut Direction | RH |
| Limit | H2 |
| Material | HSSE-V |
| Number of Flutes | 4 |
| Series | L913 |
| Shank Diameter | .1680" |