
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
19/64 in. Cobalt Steam Tempered Finish RH 118 Deg. Jobber Length Drill
- Item Code: 6480828
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
301JD Jobber drill bits from PRECSISON TWIST DRILL are manufactured from premium High Speed Steel and are suitable for drilling many materials including aluminum, steels and stainless steel and come in a wide range of metric sizes from 1.00 mm to 17.50 mm. The steam oxide finish ensures clean and accurate holes by preventing workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool, whilst the 118 degree conventional point provides strength and is easy to regrind for use over and over again. 301JD jobber drills are designed for the maintenance and repair professional for use in hand held and machine applications.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Decimal Size | 0.2969" |
|---|---|
| Fractional Size | 19/64" |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Overall Length Metric | 111.13 mm |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Metric Size | 7.54 mm |
| Overall Length Inches | 4.375" |
| Material | High Speed Steel |
| Cutting Direction | Right |