
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
T Cobalt Steam Tempered Finish RH 118 Deg. Jobber Length Drill
- Item Code: 6480838
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
301JD Jobber drill bits from PRECSISON TWIST DRILL are manufactured from premium High Speed Steel and are suitable for drilling many materials including aluminum, steels and stainless steel and come in a wide range of metric sizes from 1.00 mm to 17.50 mm. The steam oxide finish ensures clean and accurate holes by preventing workpiece material from sticking to the cutting edges of the tool, whilst the 118 degree conventional point provides strength and is easy to regrind for use over and over again. 301JD jobber drills are designed for the maintenance and repair professional for use in hand held and machine applications.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Metric Size | 9.09 mm |
| Decimal Size | 0.3580" |
| Overall Length Metric | 123.83 mm |
| Letter Size | T |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Overall Length Inches | 4.875" |