
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#9 HSS Steam Tempered Finish RH 135 Deg. Stub Length Drill
- Item Code: 6480915
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
Designed for the maintenance and repair professional for use in a wide range of hand held and machine applications, 311SM screw machine length drill bits come in wire gauge sizes from 60 to 1 and are manufactured from High Speed Steel so can be used for drilling many different materials including steels, stainless steel and aluminum. They have a 135 degree split point which reduced the push force needed and helps with self-centering ? and no more wandering all over the surface of the workpiece, and to ensure a clean and accurate hole, 311SM drills from PRECSISON TWIST DRILL have a steam oxide finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the drill.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Brand | Precision Twist Drill |
|---|---|
| Overall Length Metric | 57.15 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Decimal Size | 0.1960" |
| Overall Length Inches | 2.25" |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Cutting Direction | Right |
| Material | High Speed Steel |
| Metric Size | 4.98 mm |