
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 in. HSS Steam Tempered Finish RH 135 Deg. Stub Length Drill
- Item Code: 6480969
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
Designed for the maintenance and repair professional for use in a wide range of hand held and machine applications, 311SM screw machine length drill bits come in wire gauge sizes from 60 to 1 and are manufactured from High Speed Steel so can be used for drilling many different materials including steels, stainless steel and aluminum. They have a 135 degree split point which reduced the push force needed and helps with self-centering ? and no more wandering all over the surface of the workpiece, and to ensure a clean and accurate hole, 311SM drills from PRECSISON TWIST DRILL have a steam oxide finish to prevent workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the drill.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Metric | 95.25 mm |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Coating/Finish | Steam Oxide |
| Metric Size | 12.70 mm |
| Overall Length Inches | 3.75" |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Decimal Size | 0.5000" |
| Fractional Diameter | 1/2" |