
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
15/64 in. HSS Steam Tempered Bronze Finish RH Split 135 Deg. Mechanics Length Drill
- Item Code: 6480981
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
For a versatile product with a tri-flat shank, suitable for the many different machine and hand held applications of the maintenance and repair professional, 321MD heavy duty jobber drills have a 135 degree split point to help keep the drill centered on the hole and reduce the push force needed to drill into the workpiece. They are manufactured from High Speed Steel for drilling all types of steel, and have a dual steam oxide finish which prevents workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the drill for cleaner, more accurate holes, and also helps with identification. 321MD heavy duty jobber drills are available in many fractional diameters from 1/16 inch up to 1/2 inch.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| Fractional Diameter | 15/64" |
|---|---|
| Material | High Speed Steel |
| Metric Diameter | 5.95 mm |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Shank Style | Cylindrical shank with Tri-Flats |
| Overall Length Inches | 3.375" |
| Overall Length Metric | 85.73 mm |
| Coating/Finish | Bronze/Steam Oxide |
| Cutting Direction | Right |
| Point Angle | 135 Deg. |
| Decimal Diameter | 0.2344" |