
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 hp, 120 V (AC), 1 Phase, 50/60 Hz, 600-4,000 SFPM, for 1/4-2 Inch W x 72 Inch L (6-51 mm x 122 cm) Belts, Variable Speed Versatility Grinder, Slack-Action
- Item Code: 64860
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Machine offers simplified design that eliminates belt tension rollers to reduce maintenance costs.Design also allows greater use of abrasive belt slack areas. Operator has flexibility to finish workpiece on belt slack in a variety of positions, for optimum efficiency.
Features
Back To Top- Versatility Grinder powers 72" abrasive belts in widths from 1/4" to 2", to provide a wide variety of finishing solutions.Ideal for use on castings and forgings, turbine blades, medical implants, investment castings and more.
- Ideal for use on castings and forgings, turbine blades, medical implants, investment castings and more. Adjustable air belt tensioning provides constant control. Pivoting arm assembly for operator comfort.
- Unit has includes efficient through-housing 4" vacuum port for dust control with optional vacuum scoop (64932).
Tech Specs
Back To Top| Voltage | 120V (AC) |
|---|---|
| hp (W) | 1 (746) |
| Max. SFPM (SM/Min.) | 600-4,000 (183-1,219) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height Inch (mm) | 22" (559) |
| Abrasive Belt Size Inch (mm) | 1/4"(6,35) - 2" (50,8) x 72" (1828,8) |
| Length Inch (mm) | 33" (838) |
| Phase | 1 |
| Brand | Dynabrade |