
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 hp, 230 V (AC), 1 Phase, 50 Hz, 600-4,000 SFPM, for 1/4-2 Inch W x 72 Inch L (6-51 mm x 122 cm) Belts, Variable Speed Versatility Grinder
- Item Code: 64881
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
This model carries the CE (European Conformity) mark, signifying that it complies with all essential requirements of relevant European health, safety and environmental protection legislation.
Features
Back To Top- Versatility Grinder powers 72" abrasive belts in widths from 1/4" to 2", to provide a wide variety of finishing solutions.Ideal for use on castings and forgings, turbine blades, medical implants, investment castings and more.
- Ideal for use on castings and forgings, turbine blades, medical implants, investment castings and more. Adjustable air belt tensioning provides constant control. Pivoting arm assembly for operator comfort.
- Unit has includes efficient through-housing 4" vacuum port for dust control with optional vacuum scoop (64932).
Tech Specs
Back To Top| hp (W) | 1 (746) |
|---|---|
| Phase | 1 |
| Height Inch (mm) | 22" (559) |
| Length Inch (mm) | 33" (838) |
| Voltage | 240 V (AC) |
| Abrasive Belt Size Inch (mm) | 1/4"(6,35) - 2" (50,8) x 72" (1828,8) |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Dynabrade |
| Max. SFPM (SM/Min.) | 600-4,000 (183-1,219) |