
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2.50 mm Cobalt (HSS-E) Bronze Finish RH 130 Deg. Stub Length Drill
- Item Code: 6499854
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
The A620 short drill is available in a range of metric sizes. It has a 130 degree point angle which helps keep the drill centered on the hole and reduces the amount of downward force needed to cut the workpiece. The bronze finish stops workpiece material from sticking to the cutting edge of the tool. The A620 is manufactured from premium High Speed cobalt and can be used to machine a wide variety of materials, being particularly suited to drilling stainless steels.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | Bronze |
|---|---|
| Cutting Direction | Right |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Overall Length Metric | 43 mm |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Inches | 1.6929" |
| Metric Diameter | 2.50 mm |
| Material | Cobalt |
| Point Angle | 130 Deg. |
| Decimal Diameter | 0.0984" |
| Shank Style | Cylindrical shank |