
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 hp, 2,850 RPM, Wet, 230 V (AC), 1 Phase, 50 Hz, 4,500 SFPM, 2 Inch x 36 Inch (51 mm x 914 mm) Electric Tool Post Grinder
- Item Code: 65016-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Mounts to Standard Lathes, for Applications from Grinding to Superfinishing. Each model includes 90 durometer, 65338 Contact Wheel (4" dia. x 2" wide, standard smooth face).
Features
Back To Top- Includes corrosion-resistant parts, coolant nozzle with adjustable flow valve and coolant drip pan.Unit has Water-tight on/off switch. Built-in ammeter measures load.
- Rigidly mounts to lathe compound for close tolerance work. Model features manual belt tensioning lever.
Tech Specs
Back To Top| Frequency | 50Hz |
|---|---|
| hp (W) | x (x) |
| Max. SFPM (SM/Min.) | 4,500 (1,367) |
| Phase | 1 |
| Brand | Dynabrade |
| Length Inch (mm) | 16" (406) |
| Abrasive Belt Size Inch (mm) | 2" (50.8) x 36" (914,4) |
| Height Inch (mm) | 13-1/2" (343) |
| Voltage | 240 V (AC) |