
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4mm Diameter 15xD Drill, 2 flutes, Carbide, TiAlN Coated, with Coolant, Straight Shank, 135° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 6509-4.000
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
RT100 T drills were developed by Guhring to provide the high penetration rates and dimensional accuracy of the RT100 family of drills in extremely deep hole applications.
Guhring offers 5 different standard length (15xD, 20xD, 25xD, 30xD & 40xD) tools from stock. These helical style tools replace expensive gun drilling operations on CNC equipment. The RT100 T drill creates a short consistent chip formation that allows for higher feed rates in a wide variety of materials without time consuming peck cycles. Recommended for CNC machining centers with greater than 200 psi coolant pressure. RT100 T drills have a reinforced shank and we recommend using high quality hydraulic chucks to guarantee the highest concentricity and drilling efficiency.
All RT100 T drills require and initial pilot hole to help guide the drill. Use a standard m7 tolerance RT100 U style drill with a 140º point angle as a pilot drill (1xD). Enter the RT100 T slowly into the pilot hole and then set the coolant pressure and speed. Upon reaching the drilling depth, switch off the speed and coolant and withdraw the tool. These operating parameters will assure maximum efficiency and tool life.
Features
Back To Top- Special geometry
- Optimised flute design
- Maximum diameter of coolant ducts
- Highest cutting rates
- Short chips
- Application in hydraulic chucks
- Observe optimal coolant pressure
Tech Specs
Back To Top| Brand | Guhring |
|---|---|
| Coating/Finish | TiAlN |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Diameter | 0.1575" |
| Overall Length Metric | 116 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Length of Cut (mm) | 70 |
| Material | Solid Carbide |
| Point Angle | 135° |
| Drilling Depth | 15xD |
| Flute Length (mm) | 76 |
| Series | 6509 |
| Shank Type | Straight |
| Coolant | with |
| Metric Diameter | 4.00 mm |
| Shank Diameter (mm) | 6 |