
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/8 Inch Diameter, Jobber Drill, 2 flutes, HSS, TiN Coated, Straight Shank, 118° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 651-15.87
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Type N refers to the flute design of the drill. The Type N HSS / HSCO drill is a general-purpose design recommend for economical drilling of a wide range of materials. Guhring offers Type N HSS / HSCO drills, stub, jobbers and extra length from stock, bright finished or with TiN coating.
Tech Specs
Back To Top| Material | High Speed Steel |
|---|---|
| Overall Length (mm) | 178 |
| Shank Diameter (mm) | 15.87 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Metric Size | 15.87 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Angle | 118� |
| Flute Length (mm) | 120 |
| Fractional Size | 5/8" |
| Series | 651 |
| Shank Type | Straight |
| Coating/Finish | TiN |
| Coolant | without |
| Decimal Size | 0.6248" |
| Drilling Depth | Jobber |
| Brand | Guhring |
| Length of Cut (mm) | 96.195 |