
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3.20 mm x 65 mm HSS Bright/TiN Finish RH 4 x D 118 Deg. Spiral Point Jobber Length Drill
- Item Code: 6524835
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
The A002S is a pack of two A002 drills of the same diameter, complete with a handy euro hook for easy display. The A002S pouch pack is available with A002 drills in a range of sizes. The A002 drill itself is suitable for both hand held and machine drilling and has a specially designed 118 degree split point, helping to self-center the drill when drilling by hand. This means the drill doesn?t drift over the surface of the workpiece, and you also get a more accurate sized hole with a better finish. The titanium nitride coated tip gives improved performance when drilling harder materials and extends the drill life. The A002 can be used for drilling many materials including steels, aluminium and stainless steels, with confidence of a good result every time. *Note: 118 degree split point and TiN coated tip not available below 2mm.
Tech Specs
Back To Top| Decimal Size | 0.1260" |
|---|---|
| Material | High Speed Steel |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Inches | 2.5591" |
| Overall Length Metric | 65 mm |
| Cutting Direction | Right |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Coating/Finish | Bright/TiN |
| Flute Type | Standard Spiral |
| Metric Size | 3.20 mm |