
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
59/64 Inch Diameter, Screw Machine Drill, 2 flutes, HSS, TiN Coated, Straight Shank, 118° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 653-23.420
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Type N refers to the flute design of the drill. The Type N HSS / HSCO drill is a general-purpose design recommend for economical drilling of a wide range of materials. Guhring offers Type N HSS / HSCO drills, stub, jobbers and extra length from stock, bright finished or with TiN coating.
Tech Specs
Back To Top| Brand | Guhring |
|---|---|
| Point Angle | 118° |
| Metric Size | 23.42 mm |
| Decimal Size | 0.9220" |
| Length of Cut (mm) | 36.87 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Length (mm) | 72 |
| Number of Flutes | 2 |
| Shank Diameter (mm) | 23.42 |
| Coating/Finish | TiN |
| Drilling Depth | Screw Machine |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Type | Straight |
| Fractional Size | 59/64" |
| Overall Length (mm) | 146 |
| Series | 653 |