
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch Diameter, Jobber Drill, 2 flutes, HSS, TiN Coated, Morse taper Shank, 118° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 654-25.400
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
A Morse Taper Shank drill incorporates a standardized taper shank design that is used in tapered drill chucks. The Morse Taper was invented by Stephen A. Morse (also the inventor of the twist drill) in the mid-1860s. Morse Tapers come in eight sizes identified by number between 0 and 7. Often this is abbreviated as MT followed by a digit, for example a Morse taper number 4 would be MT4. The MT2 taper is the size most often found in drill presses up to 1/2'' capacity.
Tech Specs
Back To Top| Flute Length (mm) | 165 |
|---|---|
| Fractional Diameter | 1" |
| Metric Diameter | 25.40 mm |
| Series | 654 |
| Length of Cut (mm) | 126.9 |
| Overall Length (mm) | 286 |
| Point Angle | 118° |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Number of Flutes | 2 |
| Brand | Guhring |
| Decimal Diameter | 1.0000" |
| Coating/Finish | TiN |
| Material | High Speed Steel |
| Drilling Depth | Jobber |
| Shank Type | 3MT |