
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 hp, 3,450 RPM, Wet, 240 V (AC), 1 Phase, 60 Hz, 7,200 SFPM, 2 Inch x 48 Inch (51 mm x 122 cm) Electric Tool Post Grinder
- Item Code: 65750-DYNABRADE
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Easy to dress contact wheel. Machine has water-tight on/off switch, and built-in ammeter for measuring motor load. 90 durometer, fixed 66619 Contact Wheel is standard.
Features
Back To Top- Mounts to Standard Lathes, for Applications from Grinding to Superfinishing. Model features air-powered belt tensioning.
- Model features fixed speed for faster cutting. Easily accessible belt tracking and tensioning adjustments.Coolant nozzle with adjustable flow valve.
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Belt Size Inch (mm) | 2" (50.8) x 48" (1219) |
|---|---|
| Length Inch (mm) | 19" (483) |
| Voltage | 240 V (AC) |
| hp (W) | 3 (2,238) |
| Air Pressure PSIG (Bar) | 90 (6.2) |
| Frequency | 60 Hz |
| Phase | 3 |
| Brand | Dynabrade |
| Height Inch (mm) | 18" (457) |