
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 hp, Wet, 440 V (AC), 3 Phase, 50/60 Hz, 2,500-10,500 SFPM, 2 Inch x 48 Inch (51 mm x 122 cm) Electric Variable Speed Tool Post Grinder
- Item Code: 65753
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
Easily accessible belt tracking and tensioning djustments.Coolant nozzle with adjustable flow valve 90 durometer, fixed 66640 Contact Wheel is standard. Easy to dress contact wheel.
Features
Back To Top- Mounts to Standard Lathes, for Applications from Grinding to Superfinishing. Model features air-powered belt tensioning.
- Each model includes variable speed rate motor. Digital display shows operating speed, with keypad adjustment to desired speed, even as the tool is in operation.
Tech Specs
Back To Top| Height Inch (mm) | 18" (457) |
|---|---|
| hp (W) | 3 (2,238) |
| Length Inch (mm) | 19" (483) |
| Air Pressure PSIG (Bar) | 90 (6.2) |
| Voltage | 460 V (AC) |
| Brand | Dynabrade |
| Abrasive Belt Size Inch (mm) | 2" (50.8) x 48" (1219) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Phase | 3 |