
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/16 Inch Diameter, Screw Machine Drill, 2 flutes, HSCO, TiN Coated, Straight Shank, 130° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 659-4.76
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Guhring offers a parabolic flute design called GT that allows end users to drill deeper, with less drill retracts and high feed rates. The open flute design decrease chip packing while the parallel web design aids in chip evacuation. Once considered a design for drilling aluminum, Guhring refined the parabolic flute form and developed designs for all materials. No other manufacturer offers the variety of parabolic flute designs that Guhring now offers as standard stocked items.
GT80 parabolic drills have a thicker web design than a GT50 drill for steel, alloyed steel and cast iron materials. The GT80 flute form is available in stub and jobbers length tools where extra rigidity is desirable.
Features
Back To Top- Reduce -- and even eliminate -- the need for chip clearing peck cycles
- Increased feed rates over standard high speed steel drill flute designs
- Chip evacuation is improved for better finished hole and part quality
- Reduce cycle times and improve manufacturing efficiency
- Hundreds of stocked standard sizes in inventory
Tech Specs
Back To Top| Brand | Guhring |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Fractional Size | 3/16" |
| Coating/Finish | TiN |
| Drilling Depth | Screw Machine |
| Material | Cobalt |
| Shank Type | Straight |
| Coolant | without |
| Overall Length (mm) | 62 |
| Series | 659 |
| Decimal Size | 0.1874" |
| Flute Length (mm) | 26 |
| Shank Diameter (mm) | 4.76 |
| Metric Size | 4.76 mm |
| Point Angle | 130° |
| Length of Cut (mm) | 18.86 |
| Number of Flutes | 2 |