
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/64 Inch Diameter, Micro Drill, 2 flutes, HSS-E-PM, TiN Coated, Straight Shank, 118° Point, Right Hand Cut, 10/pack
- Item Code: 660-1.190
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Guhring cobalt micro drills are manufactured with high precision and tight tolerances for demanding small diameter drilling applications down to 0.05 mm (0.002 in). Available in both right and left hand helix styles, these micro drills have an oversize common shank of either 1.0, 1.5, or 2.0 mm depending on the diameter of the drill. This provides added rigidity and increased surface area for fixturing the drill.
Features
Back To Top- With re-inforced shank
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut (mm) | 6.715 |
|---|---|
| Decimal Diameter | 0.0469" |
| Number of Flutes | 2 |
| Shank Diameter (mm) | 1.5 |
| Fractional Diameter | 3/64" |
| Metric Diameter | 1.19 mm |
| Point Angle | 118° |
| Overall Length (mm) | 25 |
| Coating/Finish | TiN |
| Flute Length (mm) | 8.5 |
| Shank Type | Straight |
| Brand | Guhring |
| Material | High Speed Steel - Powdered Metal |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Series | 660 |