
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7 Inch x 1/8 Inch x 7/8 Inch NorZon Plus Grinding and Cutting Wheel 24 Grit CA/ZA T27
- Item Code: 66252938854
- Brand: Norton
- Unit Size: 1
Description
Highest productivity, up to 10X the performance of aluminum oxide wheels, 50 percent or better cut rate than competitive zirconia wheels, easy on the operator and equipment
Features
Back To Top- Stainless, Steel/Metal
- Combination of patented SG (ceramic alumina) and NorZon (zirconia alumina) for 2X-3X better overall performance vs. competitive high performance zirconia or ceramic wheels
- 1/8 in. are designed to be used at a 90 degree angle for offhand cut-off, notching or cleaning pipes and weld beads
- Highest productivity and lowest total cost
- All wheels are fully speed tested and comply with ANSI standards
- With quick change hub for tool free wheel changes to increase productivity
Tech Specs
Back To Top| Grade | T |
|---|---|
| Hole Size | 7/8" |
| Max RPM | 8,600 |
| Type | Type 27 |
| Series | NorZon Plus |
| Color | Black |
| Grit | 24 |
| Diameter | 7" |
| Material | Aluminum Oxide |
| Brand | Norton |
| Thickness | 1/8" |