
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
254 x 1.6 x 32 mm MetLab Metallurgical Cut-Off Wheel Non-reinforced Type 01/41 ML-110
- Item Code: 66253117879
- Brand: Norton
- Unit Size: 1
Description
The Norton non-reinforced metallurgical line of Type 01 straight cut-off wheels was developed specifically for sectioning of metal samples; burr-free cutting, minimal burn and distortion.
Features
Back To Top- Developed specifically for microscopic metal analysis for Burr-free cutting
- Designed to work on Buehler, LECO and Struers machinery
- Superior bond system for generating pure cuts while minimizing wheel wear and odor
- Used wet for minimal burn
- Non-reinforced cut-off wheels are used only on fixed based machines where the work is securely clamped and the wheel adequately guarded, and the design of the machine such that the wheel operates in a controlled cutting plane
Tech Specs
Back To Top| Series | MetLab |
|---|---|
| Specification | ML-110 |
| Grit | 100 |
| Color | Brown |
| Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Medium |
| Brand | Norton |
| Thickness(in) | 0.063000 |
| Wheel Type | Type 01/41 |
| Arbor Hole Size(in) | 32 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Diameter(in) | 254 mm |
| Max Operating Speed | 3500 |