
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#51 Diameter, Taper Length Drill, 2 flutes, HSS, TiN Coated, Straight Shank, 118° Point, Right Hand Cut, 10/pack
- Item Code: 666-1.70
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Type N refers to the flute design of the drill. The Type N HSS / HSCO drill is a general-purpose design recommend for economical drilling of a wide range of materials. Guhring offers Type N HSS / HSCO drills, stub, jobbers and extra length from stock, bright finished or with TiN coating.
Tech Specs
Back To Top| Drilling Depth | Taper Length |
|---|---|
| Length of Cut (mm) | 32.45 |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Metric | 58.00 mm |
| Point Angle | 118° |
| Brand | Guhring |
| Coating/Finish | TiN |
| Metric Size | 1.70 mm |
| Coolant | without |
| Decimal Size | 0.0669" |
| Number of Flutes | 2 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Series | 666 |
| Wire Size | #51 |
| Flute Length (mm) | 35 |
| Shank Diameter (mm) | 1.7 |
| Shank Type | Straight |