
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/16 Inch Diameter, Taper Length Drill, 2 flutes, HSS, TiN Coated, Straight Shank, 118° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 666-7.940
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Type N refers to the flute design of the drill. The Type N HSS / HSCO drill is a general-purpose design recommend for economical drilling of a wide range of materials. Guhring offers Type N HSS / HSCO drills, stub, jobbers and extra length from stock, bright finished or with TiN coating.
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut (mm) | 88.09 |
|---|---|
| Coating/Finish | TiN |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Fractional Size | 5/16" |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Metric | 142.00 mm |
| Shank Type | Straight |
| Decimal Size | 0.3126" |
| Drilling Depth | Taper Length |
| Flute Length (mm) | 100 |
| Number of Flutes | 2 |
| Shank Diameter (mm) | 7.94 |
| Brand | Guhring |
| Metric Size | 7.94 mm |
| Point Angle | 118° |
| Series | 666 |