
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch Diameter, Taper Length Drill, 2 flutes, HSS, TiN Coated, Straight Shank, 118° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 667-12.700
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Type N refers to the flute design of the drill. The Type N HSS / HSCO drill is a general-purpose design recommend for economical drilling of a wide range of materials. Guhring offers Type N HSS / HSCO drills, stub, jobbers and extra length from stock, bright finished or with TiN coating.
Tech Specs
Back To Top| Brand | Guhring |
|---|---|
| Decimal Size | 0.5000" |
| Point Angle | 118° |
| Series | 667 |
| Drilling Depth | Taper Length |
| Material | High Speed Steel |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Metric | 205.00 mm |
| Fractional Size | 1/2" |
| Length of Cut (mm) | 114.95 |
| Coating/Finish | TiN |
| Shank Diameter (mm) | 12.7 |
| Shank Type | Straight |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Length (mm) | 134 |
| Metric Size | 12.70 mm |