
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
35/64 Inch Diameter, Taper Length Drill, 2 flutes, HSS, TiN Coated, Straight Shank, 118° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 667-13.890
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Type N refers to the flute design of the drill. The Type N HSS / HSCO drill is a general-purpose design recommend for economical drilling of a wide range of materials. Guhring offers Type N HSS / HSCO drills, stub, jobbers and extra length from stock, bright finished or with TiN coating.
Tech Specs
Back To Top| Metric Size | 13.89 mm |
|---|---|
| Shank Diameter (mm) | 13.89 |
| Coating/Finish | TiN |
| Shank Type | Straight |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length Metric | 214.00 mm |
| Point Angle | 118° |
| Length of Cut (mm) | 119.165 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drilling Depth | Taper Length |
| Number of Flutes | 2 |
| Flute Length (mm) | 140 |
| Series | 667 |
| Fractional Size | 35/64" |
| Decimal Size | 0.5469" |
| Brand | Guhring |