
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
37/64 Inch Diameter, Taper Length Drill, 2 flutes, HSS, TiN Coated, Straight Shank, 118° Point, Right Hand Cut
- Item Code: 667-14.680
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Type N refers to the flute design of the drill. The Type N HSS / HSCO drill is a general-purpose design recommend for economical drilling of a wide range of materials. Guhring offers Type N HSS / HSCO drills, stub, jobbers and extra length from stock, bright finished or with TiN coating.
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut (mm) | 121.98 |
|---|---|
| Metric Size | 14.68 mm |
| Drilling Depth | Taper Length |
| Number of Flutes | 2 |
| Shank Diameter (mm) | 14.68 |
| Fractional Size | 37/64" |
| Material | High Speed Steel |
| Point Angle | 118° |
| Decimal Size | 0.5780" |
| Coating/Finish | TiN |
| Shank Type | Straight |
| Brand | Guhring |
| Flute Length (mm) | 144 |
| Overall Length Metric | 220.00 mm |
| Series | 667 |
| Cutting Direction | Right Hand |