
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
10mm Diameter Endmill, 10mm shank, 3 flutes, 22mm Length of Cut, 38 Reach (mm), Carbide, HB Shank, 80mm Overal Length, 39/40/41° Helix Angle, 0.2 chamfer (mm)
- Item Code: 6703-10.000
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
Aluminum is the primary material for the RF100 A variable helix end mill. The 40°/42° variable helix angles and rake face angles are optimally suited for long chipping materials as well as non-ferrous materials. Available bright finished.
Features
Back To Top- Suitable for roughing and finishing
- Up to 60% higher feed rates
- Up to 4-times longer tool life
- Vibration-free operation
- Improved workpiece surface quality
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut (mm) | 22 |
|---|---|
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length (mm) | 80 |
| Chamfer Decimal | 0.0079" |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 10.00 mm |
| Reach (mm) | 38 |
| Shank Type | HB |
| Shank Diameter (mm) | 10 |
| Length of Cut (decimal) | 0.551 |
| Reach (decimal) | 1.4960 |
| Series | 6703 |
| Decimal Inch (dia) | 0.3937 |
| Overall Length (decimal) | 3.1496 |
| Brand | Guhring |
| Chamfer Metric | 0.20 mm |
| Helix Angle | 39/40/41° |
| Shank Dia (decimal) | 0.3937 |