
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
16mm Diameter Endmill, 16mm shank, 5 flutes, 32mm Length of Cut, 42 Reach (mm), Carbide, FIREX Coated, HA Shank, 92mm Overal Length, 45° Helix Angle, 0.15 chamfer (mm)
- Item Code: 6709-16.000
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
The S/F six flute 44°/45°/46° variable helix end mill is suitable for super finishing high speed milling operations as well as semi-roughing with feed widths up to 0.3 x D. Extremely good surface qualities are produced thanks to large helix angles. The material spectrum covers all mild steels, cast iron, non-ferrous metals and high-alloyed materials. FIREX® coated for additional tool life. Coolant fed version is available from stock.
Features
Back To Top- Suitable for semi-roughing (HPC) and HSC-finishing
- Extremely high form accuracy
- Vibration-free operation
- Optimized flute geometry
- High feed rates possible
- Optimal surface quality
- Increased tool life
Tech Specs
Back To Top| Shank Type | HA |
|---|---|
| Length of Cut (decimal) | 1.26 |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length (mm) | 92 |
| Number of Flutes | 5 |
| Reach (mm) | 42 |
| Series | 6709 |
| Shank Diameter (mm) | 16 |
| Chamfer Metric | 0.15 mm |
| Decimal Inch (dia) | 0.6299 |
| Helix Angle | 45° |
| Brand | Guhring |
| Length of Cut (mm) | 32 |
| Metric Diameter | 16.00 mm |
| Reach (decimal) | 1.6540 |
| Coating | FIREX |
| Chamfer Decimal | 0.0059" |
| Shank Dia (decimal) | 0.6299 |