
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/8-11 H3 3 Flute HSSE-V Plug Chamfer Spiral Point Flute Tap - L921
- Item Code: 67148-NACHI
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
High Performance
Features
Back To Top- Premium HSSE-V Substrate For Improved Performance
- Bright Finish Standard Plug Tap
- Spiral Point Design to Evacuate Chips in a Downward Direction
Tech Specs
Back To Top| Brand | Nachi America |
|---|---|
| Flute Type | Spiral Point |
| Limit | H3 |
| Performance Grade | High Performance |
| Series | L921 |
| Shank Diameter | .4800" |
| Thread Length | 1 13/16" |
| Coating/Finish | None |
| Helix Direction | RH |
| Overall Length | 3-13/16" |
| Size-Pitch | 5/8-11 |
| Material | HSSE-V |
| Tap Type | Plug |
| Cut Direction | RH |
| Number of Flutes | 3 |