
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8-36 H2 2 Flute HSS Plug Chamfer Spiral Point Flute Tap - L923
- Item Code: 67282
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
General Purpose
Features
Back To Top- Premium HSSE-V Substrate For Improved Performance
- Bright Finish Standard Plug Tap
- Spiral Point Design to Evacuate Chips in a Downward Direction
Tech Specs
Back To Top| Cut Direction | RH |
|---|---|
| Tap Type | Plug |
| Coating/Finish | None |
| Series | L923 |
| Limit | H2 |
| Material | High Speed Steel |
| Number of Flutes | 2 |
| Performance Grade | General Purpose |
| Brand | Nachi America |
| Flute Type | Spiral Point |
| Overall Length | 2-/18" |
| Shank Diameter | .1680" |
| Helix Direction | RH |
| Size-Pitch | 8-36 |
| Thread Length | 3/4" |