
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
10-32 H3 2 Flute HSS Plug Chamfer Spiral Point Flute Tap - L923
- Item Code: 67296-NACHI
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
General Purpose
Features
Back To Top- Premium HSSE-V Substrate For Improved Performance
- Bright Finish Standard Plug Tap
- Spiral Point Design to Evacuate Chips in a Downward Direction
Tech Specs
Back To Top| Limit | H3 |
|---|---|
| Series | L923 |
| Shank Diameter | .1940" |
| Number of Flutes | 2 |
| Thread Length | 7/8" |
| Coating/Finish | None |
| Overall Length | 2-3/8" |
| Brand | Nachi America |
| Flute Type | Spiral Point |
| Material | High Speed Steel |
| Performance Grade | General Purpose |
| Size-Pitch | 10-32 |
| Cut Direction | RH |
| Helix Direction | RH |
| Tap Type | Plug |