
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5mm Diameter Endmill, 6mm shank, 4 flutes, 13mm Length of Cut, 18 Reach (mm), Carbide, nano-Si Coated, HB Shank, 57mm Overal Length, 36/38/37/38° Helix Angle, 0.05 chamfer (mm)
- Item Code: 6736-5.000
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
NEW from Guhring - carbide end mills for ramping, roughing, slotting and drilling.
The variable helix end mill consists of unequal flute spacing at various points along the cutting length of the tool. Unequal flute spacing helps dampen vibration that is generated by the milling process. This vibration dampening permits faster feed rates and improved surface finishes when properly applied. Guhring offers a variety of variable helix designs depending on the application. Roughing end mills, finishing end mills, coolant fed as well as material specific designs are available as standard stocked items in both fractional and metric sizes.
Features
Back To Top- Optimal chip space
- Cutting Edge Preparation
- nano-Si coating
- Face Geometry for drilling and ramping
Tech Specs
Back To Top| Overall Length (decimal) | 2.244 |
|---|---|
| Material | Solid Carbide |
| Reach (mm) | 18 |
| Series | 6736 |
| Chamfer Metric | 0.05 mm |
| Brand | Guhring |
| Overall Length (mm) | 57 |
| Decimal Inch (dia) | 0.1969 |
| Length of Cut (decimal) | 0.512 |
| Length of Cut (mm) | 13 |
| Number of Flutes | 4 |
| Shank Dia (decimal) | 0.2362 |
| Shank Diameter (mm) | 6 |
| Coating | Nano-Si |
| Helix Angle | 36/38/37/38° |
| Metric Diameter | 5.00 mm |
| Reach (decimal) | 0.7087 |
| Chamfer Decimal | 0.0020" |
| Shank Type | HB |