
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7.7mm Diameter Endmill, 8mm shank, 4 flutes, 19mm Length of Cut, 25.5 Reach (mm), Carbide, nano-Si Coated, HB Shank, 63mm Overal Length, 36/38/37/38° Helix Angle, 0.08 chamfer (mm)
- Item Code: 6736-7.700
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
NEW from Guhring - carbide end mills for ramping, roughing, slotting and drilling.
The variable helix end mill consists of unequal flute spacing at various points along the cutting length of the tool. Unequal flute spacing helps dampen vibration that is generated by the milling process. This vibration dampening permits faster feed rates and improved surface finishes when properly applied. Guhring offers a variety of variable helix designs depending on the application. Roughing end mills, finishing end mills, coolant fed as well as material specific designs are available as standard stocked items in both fractional and metric sizes.
Features
Back To Top- Optimal chip space
- Cutting Edge Preparation
- nano-Si coating
- Face Geometry for drilling and ramping
Tech Specs
Back To Top| Reach (decimal) | 1.0039 |
|---|---|
| Reach (mm) | 25.5 |
| Series | 6736 |
| Chamfer Metric | 0.08 mm |
| Length of Cut (decimal) | 0.748 |
| Metric Diameter | 7.70 mm |
| Shank Type | HB |
| Length of Cut (mm) | 19 |
| Shank Dia (decimal) | 0.3150 |
| Helix Angle | 36/38/37/38° |
| Chamfer Decimal | 0.0031" |
| Coating | Nano-Si |
| Overall Length (decimal) | 2.4803 |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length (mm) | 63 |
| Shank Diameter (mm) | 8 |
| Brand | Guhring |
| Decimal Inch (dia) | 0.3031 |