
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9.7mm Diameter Endmill, 10mm shank, 4 flutes, 22mm Length of Cut, 30 Reach (mm), Carbide, nano-Si Coated, HB Shank, 72mm Overal Length, 36/38/37/38° Helix Angle, 0.1 chamfer (mm)
- Item Code: 6736-9.700
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
NEW from Guhring - carbide end mills for ramping, roughing, slotting and drilling.
The variable helix end mill consists of unequal flute spacing at various points along the cutting length of the tool. Unequal flute spacing helps dampen vibration that is generated by the milling process. This vibration dampening permits faster feed rates and improved surface finishes when properly applied. Guhring offers a variety of variable helix designs depending on the application. Roughing end mills, finishing end mills, coolant fed as well as material specific designs are available as standard stocked items in both fractional and metric sizes.
Features
Back To Top- Optimal chip space
- Cutting Edge Preparation
- nano-Si coating
- Face Geometry for drilling and ramping
Tech Specs
Back To Top| Decimal Inch (dia) | 0.3819 |
|---|---|
| Shank Type | HB |
| Chamfer Decimal | 0.0039" |
| Chamfer Metric | 0.10 mm |
| Overall Length (mm) | 72 |
| Reach (decimal) | 1.1810 |
| Length of Cut (decimal) | 0.8660 |
| Shank Dia (decimal) | 0.3937 |
| Metric Diameter | 9.70 mm |
| Shank Diameter (mm) | 10 |
| Helix Angle | 36/38/37/38° |
| Length of Cut (mm) | 22 |
| Series | 6736 |
| Brand | Guhring |
| Coating | Nano-Si |
| Overall Length (decimal) | 2.8346 |
| Reach (mm) | 30 |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 4 |