
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch Diameter Endmill, 1/2 Shank, 4 flutes, 1 Length of Cut, Carbide, nano-Si Coated, HA/HB Shank, 3-1/2 Overall Length, 36/37/38° Helix Angle, 0.0161 chamfer
- Item Code: 6757-12.70
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
NEW from Guhring - carbide end mills for ramping, roughing, slotting and drilling.
The variable helix end mill consists of unequal flute spacing at various points along the cutting length of the tool. Unequal flute spacing helps dampen vibration that is generated by the milling process. This vibration dampening permits faster feed rates and improved surface finishes when properly applied. Guhring offers a variety of variable helix designs depending on the application. Roughing end mills, finishing end mills, coolant fed as well as material specific designs are available as standard stocked items in both fractional and metric sizes.
Features
Back To Top- Optimal chip space
- Cutting Edge Preparation
- nano-Si coating
- Face Geometry for drilling and ramping
Tech Specs
Back To Top| Chamfer Decimal | 0.0161" |
|---|---|
| Chamfer Metric | 0.41 mm |
| Fractional Diameter | 1/2" |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length (decimal) | 3.5000 |
| Shank Dia (decimal) | 0.5000 |
| Brand | Guhring |
| Decimal Inch (dia) | 0.5000 |
| Coolant | without |
| Helix Angle | 36/37/38° |
| Length of Cut | 1 |
| Overall Length | 3-1/2 |
| Series | 6757 |
| Coating | Nano-Si |
| Overall Length (mm) | 88.9 |
| Shank Dia | 1/2 |
| Shank Diameter (mm) | 12.7 |
| Shank Type | HA/HB |
| Metric Diameter | 12.70 mm |
| Number of Flutes | 4 |