
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/16 Inch Diameter Endmill, 5/16 Shank, 4 flutes, 1-1/4 Length of Cut, Carbide, nano-A Coated, HA/HB Shank, 3 Overall Length, 48° Helix Angle, 0.004 chamfer
- Item Code: 6774-7.940
- Brand: Guhring
- Unit Size: 1
Description
NEW end mills for high-performance roughing in steels, stainless and Ti or Ni alloys.
The variable helix end mill consists of unequal flute spacing at various points along the cutting length of the tool. Unequal flute spacing helps dampen vibration that is generated by the milling process. This vibration dampening permits faster feed rates and improved surface finishes when properly applied. Guhring offers a variety of variable helix designs depending on the application. Roughing end mills, finishing end mills, coolant fed as well as material specific designs are available as standard stocked items in both fractional and metric sizes.
Features
Back To Top- HPC Milling in tough, low-alloyed and high-alloyed steels and other difficult-to-machine materials
- Smooth operation and high metal removal rates
- High-performance roughing even at deep cutting depths
- Chip breakers on extra length tools
Tech Specs
Back To Top| Chamfer Metric | 0.10 mm |
|---|---|
| Overall Length (decimal) | 3 |
| Overall Length (mm) | 76.2 |
| Shank Dia | 5/16 |
| Length of Cut | 1-1/4 |
| Overall Length | 3 |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 7.94 mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Shank Dia (decimal) | 0.3125 |
| Decimal Inch (dia) | 0.3125 |
| Fractional Diameter | 5/16" |
| Series | 6774 |
| Brand | Guhring |
| Coating | Nano-A |
| Shank Type | HA/HB |
| Chamfer Decimal | 0.0040" |
| Helix Angle | 48° |
| Shank Diameter (mm) | 7.94 |