
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
M16 x 2.00 mm Carbide Alcrona Pro Coated Finish RH 27 Deg. Spiral Flute Oil Feed Thread Mill Cutter
- Item Code: 6821307
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Thread milling cutter, for ISO-Metric thread ? M16 with 2.00 mm pitch, dimensions according to DORMER standard with 4 flutes, 12mm cutting diameter and 12mm parallel shank according to DIN 6535 HA, solid carbide with Alcrona Pro coating, through coolant holes and 27? helix angle for milling a maximum of 34mm long right or left hand internal thread in steel and cast steel, stainless steel, cast-iron, non-ferrous metals, titanium or titanium alloys, chilled cast-iron
Tech Specs
Back To Top| Shank Style | Cylindrical shank DIN 6535 HA |
|---|---|
| Number of Flutes | 4 |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Inches | 3.622 |
| Helix Angle | 27 Deg. |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Metric | 92 mm |
| Coating/Finish | Alcrona Pro |
| Cutting Direction | Right |
| Metric Diameter | 12 mm |
| Decimal Diameter | 0.4724" |