
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
M16 x 1.00 mm Carbide Alcrona Pro Coated Finish RH 10 Deg. Spiral Flute Fine Thread Mill Cutter
- Item Code: 6821316
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Thread milling cutter, for ISO-Metric Fine thread ? M16 with 1.00 mm pitch, dimensions according to DORMER standard with 5 flutes, 14mm cutting diameter and 14mm parallel shank according to DIN 6535 HA, solid carbide with Alcrona Pro coating and 10? helix angle for milling a maximum of 26mm long right or left hand internal thread in steel and cast steel, ferritic, martensitic and austenitic stainless steel, cast-iron, non-ferrous metals, chilled cast-iron
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Decimal Diameter | 0.5512" |
| Coating/Finish | Alcrona Pro |
| Number of Flutes | 5 |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Inches | 3.2677 |
| Helix Angle | 10 Deg. |
| Metric Diameter | 14 mm |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Metric | 83 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank DIN 6535 HA |