
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
M10 x 1.00 mm Carbide Alcrona Pro Coated Finish RH 10 Deg. Spiral Flute Fine Thread Mill Cutter
- Item Code: 6821325
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Thread milling cutter, for ISO-Metric Fine thread ? M10 with 1.00 mm pitch, dimensions according to DORMER standard with 4 flutes, 8mm cutting diameter and 8mm parallel shank according to DIN 6535 HA, solid carbide with Alcrona Pro coating and 10? helix angle for milling a maximum of 16mm long right or left hand internal thread in steel and cast steel, ferritic, martensitic and austenitic stainless steel, cast-iron, non-ferrous metals, chilled cast-iron
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inches | 2.4803 |
|---|---|
| Decimal Diameter | 0.315" |
| Helix Angle | 10 Deg. |
| Number of Flutes | 4 |
| Brand | Dormer |
| Shank Style | Cylindrical shank DIN 6535 HA |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 8 mm |
| Coating/Finish | Alcrona Pro |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Metric | 63 mm |