
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
M14 x 1.00 mm Carbide Alcrona Pro Coated Finish RH 10 Deg. Spiral Flute Fine Thread Mill Cutter
- Item Code: 6821332
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Thread milling cutter, for ISO-Metric Fine thread ? M14 with 1.00 mm pitch, dimensions according to DORMER standard with 4 flutes, 12mm cutting diameter and 12mm Weldon shank according to DIN 6535 HB, solid carbide with Alcrona Pro coating, through coolant holes and 10? helix angle for milling a maximum of 22mm long right or left hand internal thread in steel and cast steel, ferritic, martensitic and austenitic stainless steel, cast-iron, non-ferrous metals, titanium or titanium alloys and Co-based high-temperature alloys, chilled cast-iron
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right |
|---|---|
| Decimal Diameter | 0.4724" |
| Metric Diameter | 12 mm |
| Coating/Finish | Alcrona Pro |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Inches | 3.2677 |
| Brand | Dormer |
| Helix Angle | 10 Deg. |
| Overall Length Metric | 83 mm |
| Shank Style | Cylindrical shank DIN 6535 HB |
| Number of Flutes | 4 |