
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/8 in. x 16 in. Carbide Alcrona Pro Coated Finish RH 27 Deg. Spiral Flute Thread Mill Cutter
- Item Code: 6821336
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Thread milling cutter, for Unified National Coarse thread ? UNC 3/8" with 16 TPI, dimensions according to DORMER standard with 4 flutes, 7.5mm cutting diameter and 8mm Weldon shank according to DIN 6535 HB, solid carbide with Alcrona Pro coating, through coolant holes and 10? helix angle for milling a maximum of 19mm long right or left hand internal thread in steel and cast steel, stainless steel, cast-iron, non-ferrous metals, titanium or titanium alloys, chilled cast-iron
Tech Specs
Back To Top| Material | Solid Carbide |
|---|---|
| Number of Flutes | 4 |
| Cutting Direction | Right |
| Metric Diameter | 7.5 mm |
| Overall Length Inches | 2.4803 |
| Decimal Diameter | 0.2953" |
| Helix Angle | 10 Deg. |
| Shank Style | Cylindrical shank DIN 6535 HB |
| Brand | Dormer |
| Overall Length Metric | 63 mm |
| Coating/Finish | Alcrona Pro |