
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 in. x 28 in. UNF Carbide Alcrona Pro Coated Finish RH 10 Deg. Spiral Flute Thread Mill Cutter
- Item Code: 6821344
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Thread milling cutter, for Unified National Fine thread ? UNF 1/4" with 28 TPI, dimensions according to DORMER standard with 3 flutes, 4.8mm cutting diameter and 6mm Weldon shank according to DIN 6535 HB, solid carbide with Alcrona Pro coating, through coolant holes and 10? helix angle for milling a maximum of 14mm long right or left hand internal thread in steel and cast steel, stainless steel, cast-iron, non-ferrous metals, titanium or titanium alloys, chilled cast-iron
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inches | 2.2441 |
|---|---|
| Decimal Diameter | 0.189" |
| Metric Diameter | 4.8 mm |
| Overall Length Metric | 57 mm |
| Brand | Dormer |
| Shank Style | Cylindrical shank DIN 6535 HB |
| Helix Angle | 10 Deg. |
| Coating/Finish | Alcrona Pro |
| Cutting Direction | Right |
| Number of Flutes | 3 |
| Material | Solid Carbide |