
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.0100" Radius x 0.5620" (9/16) Length of Cut Carbide Corner Radius End Mill for Exotic Alloys, 4 Flutes, Ti-Nano Coated
- Item Code: 701112-C10
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
Variable Helix-High Tem-Chipbreaker
Features
Back To Top- Variable helix design (approx. 34°) reduces chatter and harmonics and increases material removal rates
- Chipbreaker geometry for efficient chip evacuation, reduced heat buildup, and prolonged tool life in high-temperature alloys
- Ti Nano coating offers extreme hardness for improved tool life and superior edge strength in difficult-to-machine materials
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Suitable for steels up to 45Rc
- Center cutting
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Brand | Harvey Tool |
|---|---|
| Cutter Diameter | 0.1875" (3/16) |
| Length of Cut | 0.5620" (9/16) |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Corner Radius | 0.0100" |
| Flutes | 4 |
| LOC Multiple | (3x) |
| Shank Diameter | 0.1875" (3/16) |
| Metric | N |
| Coating | C10 |
| Chip Breaker | Y |