
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.0200" Radius x 0.5700" Length of Cut Carbide Corner Radius End Mill for Exotic Alloys, 4 Flutes, Ti-Nano Coated
- Item Code: 701524-C10
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
Variable Helix-High Tem-Chipbreaker
Features
Back To Top- Variable helix design (approx. 34°) reduces chatter and harmonics and increases material removal rates
- Chipbreaker geometry for efficient chip evacuation, reduced heat buildup, and prolonged tool life in high-temperature alloys
- Ti Nano coating offers extreme hardness for improved tool life and superior edge strength in difficult-to-machine materials
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Suitable for steels up to 45Rc
- Center cutting
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Brand | Harvey Tool |
|---|---|
| Cutter Diameter | 0.3750" (3/8) |
| Length of Cut | 0.5700" |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Corner Radius | 0.0200" |
| Flutes | 4 |
| LOC Multiple | (1.5x) |
| Shank Diameter | 0.3750" (3/8) |
| Metric | N |
| Coating | C10 |
| Chip Breaker | Y |