
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2.00 x 5.00 mm Cobalt Deep Purple TiAIN Coating 118 Deg. Center Drill
- Item Code: 7191765
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Centre drill (combined drill and countersink) with 60? straight conical form, double ended and cylindrical body, 2.00mm drill diameter, a body diameter of 5.00mm and an overall length of 40mm, according to DIN 333A standard to produce standardized centre holes according DIN 332 part 1 form A, cobalt based HSS-E and TiAlN coating for machining free machining, plain carbon and alloy steel and grey cast-iron
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inches | 1.5748" |
|---|---|
| Coating/Finish | TiAlN |
| Overall Length Metric | 40 mm |
| Brand | Dormer |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Decimal Size | 0.0787" |
| Metric Size | 2.00 mm |
| Material | Cobalt |
| Cutting Direction | Right |