
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3.15 x 8.00 mm Cobalt Deep Purple TiAIN Coating 118 Deg. Center Drill
- Item Code: 7191767
- Brand: Dormer
- Unit Size: 1
Description
Centre drill (combined drill and countersink) with 60? straight conical form, double ended and cylindrical body, 3.15mm drill diameter, a body diameter of 8.00mm and an overall length of 50mm, according to DIN 333A standard to produce standardized centre holes according DIN 332 part 1 form A, cobalt based HSS-E and TiAlN coating for machining free machining, plain carbon and alloy steel and grey cast-iron
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | TiAlN |
|---|---|
| Shank Style | Cylindrical shank |
| Brand | Dormer |
| Material | Cobalt |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Metric Size | 3.15 mm |
| Overall Length Metric | 50 mm |
| Decimal Size | 0.1240" |
| Cutting Direction | Right |
| Overall Length Inches | 1.9685" |